saç ekimi sonrasıSAÇ EKİMİ SONRASI 

Saç Ekimi küçük olsa da ciddi bir operasyondur. O yüzden saç ekimi sonrası bazı konularda çok dikkatli davranmak gerekir.

Saç Ekiminden sonraki ilk gece çok önemlidir. Özellikle yatarken saçlarımızın  zarar görmeyeceği bir pozisyonda olmasına  özen göstermelidir. İlk 3 gün sırtüstü yatmak daha uygundur. Böylece alın ve şakaklarda oluşabilecek ödemlerin de önüne geçmiş oluruz. Ekimden bir gün sonra ekim yapılan bölge kontrol edilir ve pansuman yapılır.

Saç ekimi sonrası ev süreci

Saç ekiminden sonra 3 gün saç yıkanmamalı ve  cinsel ilişkiden uzak durulmalı. 3. gün özel losyon ve şampuanlarla ilk yıkama yapılır.  10-12 gün daha saçlar yıkanırken bu özel losyon ve şampuanlarla yıkanmaya devam edilir. Daha sonra hasta kendi şampuanını kullanmaya başlayabilir. Bu yıkamalar esnasında çok hassa davranmalı, cildi tahriş edici operasyon bölgesine zarar verecek ( tırnaklama, sert masaj hareketleri gibi ) hareketlerden kaçınılmalı.

İlk hafta hatta 2 hafta boyunca  havuz ,hamam ve saunaya girmemeli.

İlk 2 hafta ağır işlerden, vücudu çok zorlayacak hareketlerden uzak durmalı. Çünkü bu hareketler neticesinde kan akışı ve basıncı artacağından ayrıca terleme de olacağından saç ekimi yapılan yerlerin iyileşmesine engel olabilir ya da geciktirebilir.

15 gün sonra dikişler alınır.Dikişler alındıktan ve kabuklar döküldükten  sonra her türlü sporu yapabilirsiniz.

Saç Ekiminden sonraki 5-6 hafta aşırı güneşten ve travma yaratabilecek hareketlerden kaçınılmalı.

Hasta jöle ve sprey kullanıyorsa ekimden sonra 3 haftadan önce başlanılmamalı.Yine antibiyotik kullanacağından  en az 1 hafta  alkolden de uzak durmalı.

Hasta eğer kirli ve tozlu ortamlarda bulunuyorsa  ilk haftalar başını uygun bir şapka ile korumaya özen göstermeli.

Saç ekiminden yaklaşık 3 hafta sonra ekilen saçların %60-70 lik kısmı dökülür. Bu panik uyandırmasın çünkü yaklaşık 10 hafta sonra tekrar çıkarlar. Bu doğal süreçtir.

Saç ekimi öncesi neler yapılması gerektiğini  de merak ediyor isenin iletişime geçebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası işlemleriniz bittiği zaman doktorunuz ile muhakkak irtibatta kalın farklı sebeplerden dolayı yan etki baş bölgesi çarpma gibi durumlar da doktorunuz dan destek alabilirsiniz.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek