Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı (göğüs dikleştirme ameliyatı)

Meme Dikleştirme ; Göğüs sarkması, deformasyon ve yumuşaklık kadınların hassas olduğu noktaların en başında gelir. Yapısı gereği kas içermeyen ve tamamen yağ ve süt bezlerinden meydana gelen göğüs dokusu zaman içerisinde yaşlanma, doğum, emzirme, sık kilo alıp verme ve yer çekimi gibi sebeplere bağlı olarak dikliğini ve diri görünümünü kaybeder. Ve bu nedenlerin sonucunda sarkar ve estetik açıdan kadınları rahatsız eden bir görüntü ortaya çıkar. Bunun sonucunda birçok kadın haklı olarak rahatsızlık duydukları bu duruma çözüm yolu aramaya başlarlar.

Meme dikleştirme(mastopeksi) ameliyatından sonrasında çoğunlukla meme uçlarında ve altında düz olarak uzanan lolipop şekeri şeklinde ameliyat izi görülmektedir. Bazı yöntemlerde ise iz yalnızca meme başlarında oluşmaktadır. Meme uçlarındaki iz bir sorun olmadığı takdirde yaklaşık olarak 1-2 yıl içerisinde çok büyük ölçüde ortadan kaybolarak silikleşecektir. Meme altındaki izler de aynı şekilde kaybolacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatında, memelerin boyutu, sarkıklık seviyesi kişilerin iz konusundaki hassasiyetleri ile birlikte ameliyat tekniğinin de belirlenmesinde büyük rol oynar. Eğer memelerin boyutu büyük ise, mastopeksi ameliyatı esnasında bir miktar meme dokusunun çıkarılması gerekir ve meme izi, meme uçlarından itibaren başlayıp meme altına kadar yaklaşık 4-5 cm lik düz çizgi şeklide lolipop şekeri biçiminde bir görülecektir. Meme dokusu yetersiz ve cildinde fazlalık var ise, meme uçlarından girilerek kas altına veya kas üzerine protez yerleştirilir. Bu da izlerin sadece meme uçlarında görülmesine ya da meme altına doğru düz çizgi şeklinde de inebilir.
Meme dikleştirme ameliyatında amaç; memede görülen sarkıklık sorununu gidermek, meme ve meme uçlarını ideal boyutlara getirirken simetrik bir görünüm kazandırmaktır.

Meme dikleştirme ameliyatında süre yaklaşık 2 saattir. Ve bu ameliyat genel veya sedasyon anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyattan sonra çok hafif bir ağrı görülebilir bunu da doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler sayesinde neredeyse hissetmezsiniz.

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası, ortalama 5 saat kadar dinlendikten sonra ayağa kalkabilir, yemek yiyip içmeye başlayabilirsiniz. Hastane de 1 gün kaldıktan sonra ertesi gün yapılan ilk pansumandan sonra taburcu olup evinize dönebilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Yalnızca meme sarkar ise sadece meme dikleştirilir.

Bazı durumlarda sarkıklığı düzeltmek için, meme sıkılaştırılırken, meme küçülebilir. Bu nedenle meme protezi yerleştirilerek dikleştirme sağlanır.
Bazı kimselerde memeler çok büyük olmayabilir. Bu durumda sarkık memeler dikleştirilirken, meme dokusuna şekil verilebilmektedir. Ve meme başlarına da müdahale gerekebilir. Bunun neticesinde ise meme küçültme ile dikleştirme sağlanabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı, aynaya baktığınızda rahatsızlık veren orta derece bir meme sarkıklığı görülen ve kesi işlemi sonrası oluşabilecek izlerden rahatsızlık duymayacak bütün kadınlar için uygun bir operasyondur. Zaten bu izler de zaman içerisinde derinin rengini alacağından, meme sarkıklığı sorunu yaşayan kadınlar bu ameliyat sayesinde çözüme kavuşurlar.

Ayrıca bütün kadınlarda meme sarkması nedenleri aynı değildir. O nedenledir ki meme sarkıklığı sorununu giderme yöntemleri kişiye göre farklılık göstermektedir.

Meme dikleştirme kimlere yapılır?

 

Meme dikleştirme de sarkıklık yaşayan bütün kadınlar için uygulanabilmektedir. Meme ucunuzun ve meme altı çizginizi ayna karşında inceleyerek göğüslerinizin sarkık olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Meme uçları meme altı çizgisinin üstünde ve meme altındaki dokuda sarkıklık olmaması en ideal şeklidir. Meme pitozu diye adlandırılan memenin sarkık olduğu durum çoğunlukla 4 grupta; hafif,orta,ağır ve yalancı olarak sınıflara ayrılır. Bu durumda meme başı meme altı çizgisiyle aynı hizada ise ya da 1cm kadar altında yer alıyor ise hafif. Meme altı çizgisinden 1 ile 3 cm aşağıda yer alıyor ise orta, 3cm den aşağıda ise ağır pitoz durumundadır.  Yalancı pitoz olarak sınıflandırılan durumda ise; meme başı, meme altı çizgisinin üzerindedir fakat memenin tabanı sarkmış durumdadır.

Memeler yapısal durumu gereği herhangi bir sebebe bağlı olmadan da sarkabileceği gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak da (kilo alıp verme, doğum, yaşlılık, yer çekimi vb.) sarkabilir. Ayrıca meme sarkması her zaman büyük memelere has bir durum değildir.

Doğum sonrasında memelerin büyüyüp küçülmesi durumunda memedeki cildin fazlalığına bağlı olarak sarkıklık yaşanabilir ya da kilo verdikten sonra gevşek dokuya sahip kişilerde yer çekimi etkisine bağlı küçük memelerde de sarkmalar görülebilir. Bütün bu nedenler meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç olup olmadığının sonucunu belirlemektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme hastalıkları bakımından bir ön analiz yapılması gerekmektedir. Ailede birinci derecen yakınlarda meme kanseri yaşamış, memede önceden tespit edilmiş bir kitle gibi çeşitli risklere sebep olacak faktörler taşıyan kişiler ya da 35 yaş üzeri kadınlar için mamografi ve ultrasonografi ile değerlendirme yapılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iyileşme süreci çoğunlukla hızlı olmaktadır. İlk pansuman hastaneden çıkmadan önce yapılır ve özel ameliyat sonrası sütyeninizi giyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2 gün sonraki ilk kontrole kadar istirahat edersiniz. Bu görüşmenin ardından ise günlük yaşamınıza dönmeye başlamanız ve iyileşme sürecinizi tamamlamanız kısa bir süre alabilir.
Ameliyat sonrasında ortalama 5 -6 gün içinde normal yaşantınıza başlayabilir, işinizin başına dönebilirsiniz.
Yaklaşık 1 hafta ile 10 gün sonra çok tempolu olmamak şartıyla yürüyüşler yapmanız fayda sağlayacaktır. Tempolu egzersizlere ise yaklaşık olarak 1 ay sonra başlayabilirsiniz.
Memenin şeklini alması ve tamamen oturması ve izlerin büyük kısmının yok olması ise ortalama 6 ay sonra olmaktadır.
Meme uçlarındaki iz bir sorun olmadığı takdirde yaklaşık olarak 1-2 yıl içerisinde neredeyse tamamen ortadan kaybolarak silikleşecektir. Meme altındaki izler de aynı şekilde kaybolacaktır.

 

 

Meme dikleştirme fiyatları

Meme dikleştirme fiyatı, memedeki sarkma durumuna göre, uygulanacak yönteme ve aynı zamanda büyütme veya küçültme yapılıp yapılmayacağına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle meme dikleştirme fiyatı için doktorunuzun yapacağı muayene sonrasında net bir fiyat belirlenmektedir.

 

 

× Whatsapp Destek