Yağ Aldırma (LİPOSUCTİON)

Yağ aldırma-liposuction Ameliyatı

yag-aldirma

Liposuction eşittir yağ aldırma ameliyatıdır. Bu ameliyat işlemi plastik cerrahi  doktorları tarafından yapılan estetik bir operasyondur. Bu ameliyatın farklı sözlük kullanımları da mevcuttur. Bunlar sizlerin kafasını karıştırsa da yapılan işlem ve operasyon  hep aynıdır.

Yağ Aldırma Teknikleri:

* Vakumla Yağ aldırma:

Bu aşamada derinizin altına ufak kesiler açarak tüplerin yardımı sayesinde yağ dokularının vakum ile çekim yapılan bir işlemdir. Bu uygulama ufak ve sadece bölgesel alanlara yapılacaksa sadece sınırlı uyuşturma yardımı ile yapılabilmektedir. Daha büyük yağ alımı olacaksa, lokal ve sedasyon dediğimiz uyuşturma tercih edilebilir. Ancak vücut olarak genel bir yağ aldırma ameliyatı olacak kişi genel anestezi altında yapılması gerekmektedir.

Bu teknikte uygulama alanları ALT BACAK, DİZLER, BASEN, SIRT, KALÇA, KOL, BEL, KARIN ve boyun bölgeleridir.

Tabi bu teknikte alınacak yağların fazlalığına göre doktorun hangi teknikte çalışacağı doktorunuz tarafından belirlenir. Eğer alınacak bölgede aşırı bir sarkma gevşeme meydana gelmişse sadece vakumlu yağ alımı yeterli olmaz. Ardından germe işlemi de yapılması gerekebilir.

Vakumlu yağ aldırma işlemi eğer genel anestezi altında yapılırsa hasta bir gün süreyle hastanede gözetim altında olmalıdır. Lokal ya da sedasyon işlemi olduysa hasta aynı gün 1-2 saat süre sonrasında taburcu olabilir.

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında hastalarımızın ilk yaptığı hastaneden çıkar çıkmaz kendilerine bir baskül bulup yag-aldirma-tekniklerikilolarına bakarlar.

Ameliyat sonrasında oluşan ödemleri unutmamak gerekir. Bundan dolayı kg olarak hemen hemen aynıdırlar.2. hafta sonrasında ödemler artık yavaş yavaş azalmaya başlamasıyla birlikte sonuçlar artık gözle görülür bir hale gelir.2 aylık süre zarfında değişim oranı % 65 oranında olup tam olarak farkı görme açısından 5 aylık bir zaman yeterli olmaktadır.

*Su Yardımlı Liposuction:

Bu teknik az yağ alımında kullanılan bir işlemdir. Genel anestezi gerektirmez hatta sedasyon işlemi dediğimiz damar yolu uyutma yeterli olabilir. Çoğunlukla yağ aldırma ameliyatlarında kullanılan kanül  bu teknikte de kullanılmaktadır. Burada amaç özel bir solüsyon sayesinde  yağ doku yapısını karıştırarak bölgeden uzaklaştırmasına neden sağlar. Ameliyat esnasında solüsyon sürekli olarak bölgeye kanül yardımıyla gönderilir. Bu teknikte hastada ödem oluşması daha az olabilmektedir. Kanüllerin yaptığı izler sonrasında hastalara 1-2 dikiş yeterli olabiliyor.

*Emme Yardımlı Liposuction:

Yağ aldırma işleminin ilk işlemlerinden biridir. Bu teknikte yine kanül aletinin desteğiyle yağ alınacak bölgeye ileri geri hareketler uygulanarak yağın parçalanmasına ve dağılıp emilmesine neden olur.

*Ultrason Yardımlı Liposuction:

Bu operasyon da  adı üstünde ultrason aletinin yardımıyla yağ alınacak bölgeye titreşimler göndererek inatçı yağ dokularının yapısını bozarak sıvılaşmasına ve yine kanül yardımıyla alınmasına sebep olur.

Lazerle lipsuction:

Lazer yağ aldırma işlemi bütün ciltlerin altında bulunan yağ dokularına yapılan bir operasyondur.

Ufak bölgelere uygulamada başarı oranı daha az bir tekniktir. Ve bu sebepten dolayı genel anestezi altında uygulanır. Lazer yağ aldırma işleminde alet ucundan lazer ışınları gönderilir,2-4 milimetre genişliğindeki kanül sayesinde sertleşmiş yağ dokuları parçalanarak çekilir.

Klasik yönteme göre kesiler biraz daha ufaktır, bundan dolayı fazla iz sorunu yaşanmaz.

Genel anestezi olduğundan hastanede 1 gece gözetim altında kalınır. İlk gece ağrı hafif olmakla beraber ilaçlar sayesinde bu ağrılar giderilir. Bir gece misafir olan hastalar ertesi günü taburcu olduklarında yürüyerek dahi evlerine uğurlanırlar.

Evlerinde bir kaç gün dinlenmeleri gerekir fakat klasik yönteme göre avantajı daha az ödem ve morlukların oluşmasıdır. Doktoru tarafından verilen korsenin 3 hafta takılma zorunluğu vardır.

Lazerle yağ aldırma işlemi tamamlandıktan 60 gün sonrasında yağ parçalanması vücut tarafından devam eder.90 gün sonrasında %70 oranda iyileşme görünür ve 5 ay sonunda vücutta bulunan ödemlerden eser dahi kalmaz.

İlk zamanlarda lazerle yağ aldırmayı çok fazla önermiyor olsak da günümüzün bitmeyen teknoloji zenginliği artık bu işlem için gayet iyi sonuçlar veriyor diyebiliriz. Burada amaca ulaşmanın yolu lazer cihazının fonksiyonlarının iyi olması ve gücü dür. Tabi ki burada sadece cihazın yeterliliği değil seçtiğiniz doktorun da el becerisi ve bu tip işlemlere birçok imzası da bulunması gerekmektedir.


Liposuction Yaptıranların Yorumları:

Bir çok diyetisyenin verdiği diyet programları ve her gün spor yapmalarına rağmen yağların erimediğini söyleyen hastalarımız. Hem psikolojik olarak hemde özgüven olarak kendilerini çok kötü hissettiklerini saklayamıyorlar. İnsan ne yaparsa kendisine yapar cümlesi ne kadar doğru bir cümledir ki sürekli hazır gıdalar, yapılmayan spor ve egzersizler, düzensiz uykular, yağlı kızartmalar hep seçenekleri arasında bulunan hastalarımız liposuction yag-aldirma-oncesi-sonrasiameliyatından sonra kendilerine gelen özgüven ve psikolojik rahatlama sayesinde daha mutlu olduklarını söylüyorlar.

Özellikle yaz aylarına doğru günde 6-7 kez yaptığımız bu operasyon hastalarımızın müşteri yorumlarına göz atarak bilgi sahibi de olabilirsiniz. Unutmayın ki ülkemizde birçok plastik cerrahın olması önemli bir unsur değil o doktorun bu işlemleri ne kadar sıklıkla yaptığıdır.

Yağ Aldırma Ameliyatının Riskleri:

Tabi ki bütün ameliyatların taşıdığı riskler vardır. Bu risklerin içinde enfeksiyon kapma ve kanama olabilir. Bu tür estetik operasyonları hafife asla alınmamalı, işte bu yüzden ameliyathane ortamı ve denetimsiz yerleri tercih etmediğinizde ve ameliyat sonrasında sizlere verilen korse sayesinde bu riskler neredeyse ortadan kalkmaktadır.

Ameliyat Sonrası Süreç

Hangi teknik ve yöntem olursa olsun 1 gün sonrasında fazla hareketsiz kalmamalısınız bu sizlerin bir an önce iyileşmenize neden olacaktır. Ağrınız olduğunda hiç tedirgin olmadan ufak ağrı kesicileri alabilirsiniz. Liposuction ameliyatında alınan yağ miktarına göre ortalama 1 hafta sonrasında işinize rahatlıkla dönüş sağlayabilirsiniz. İlk 1 ay içerisinde yoğun efor göstermeyiniz ve cinsel ilişkide bulunmayınız. Vücudunuzda ki ödemlerin bir an önce iyileşmesini sağlayacak korsenizi ilk 1 ay çıkartmayınız.

liposuction-nasil-yapilirLiposuction ameliyat fiyatları:

Sağlık bakanlığı tarafından haksız rekabeti önlemek amacıyla sağlık kuruluşlarının internet üzerinde fiyat bildirmesi durdurulmuştur. Liposuction -liposakşın- ameliyat fiyatları hakkında çağrı merkezimizden ya da uzmanlarımızdan detaylı bilgiye veya mesaj kısmından sorularınızın tüm cevapları almanız mümkün

 

 

 

× Whatsapp Destek