Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği

burun estetiği

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun estetiği oprasyonu tıp adıyla RİNOPLASTİ ve SEPTOPLASTİ ameliyatı alanında operasyon içinde

2 çeşit hasta adayı olur. Bunlardan birincisi burun görünüş ve fonksiyonlarında problem yaşayan kişilerdir.

Bu kişilerde problemleri şöyle sıralayabiliriz.

SEPTOPLASTİ

*Burun içindeki etin giderek büyümesi sonucunda nefes alıp vermede güçlük ve bazen uykuda horlama.

*Burun kıkırdağı problemlerinde nefes almada sorun yaşama.

*Burun kemiği yamukluğu nedeninden dolayı derinden soluklarda sorun yaşama.

Rinoplasti (Görüntü bozukluğu)

Soluk alıp vermede problem yaşamayan, sadece şekil olarak düzeltilen bir estetiktir.

Belirttiğimiz sorunları yaşayan kişiler soluk alıp vermede problemlerini ortadan kaldırmak için Tıbbi girişimin akabinde burunda görünüş bakımından da onaylatılması talepleri de uzman hekim yoluyla aynı operasyon içinde gerçekleşebiliyor.

 YAŞ SINIRI VAR MI?

Burundaki kıkırdak ve kemik gelişmesini görmemezlikten gelmek doğru değildir. İşte bunun için 18 yaşından ufak kişilerin burun estetiği vücudun gelişmesini tamamlamak için İşlem kesinlikle önerilmemektedir. Bu tip estetik operasyonlarda kişinin 18 yaşını doldurması akabinde işlem uygulanabilir.

 BURUN ESTETİĞİ HANGİ MEVSİM UYGUN?

Bu tip operasyonlarda kişilerin işlemden sonrası önerilen sürede yerine getirmesi ve hassas olacağı bir kaç konu vardır. Operasyon geçirmiş kişi, önerilen kurallara uyduğu takdirde iyileşme sürecini hızlandırmakla beraber mevsim olaraktan sorun yaşamaz. Fakat kişi işi gereği devamlı seyahat İçindeyse ve sıcağa çok maruz kalacaksa kendisine farklı alternatifler getirilmektedir. Eğer kişi bu konuda mağdursa operasyonun gerçekleşmesi pek de doğru olamayabilir.

BURNUMU YAPTIRMADAN ÖNCE GÖRMEK İSTİYORUM

Ethic Hair Plastic Cerrahi

Burun Estetiği Ethic Hair

Bu konuda farklı sağlık kuruluşlarına gidildiğinde, 3 boyutlu benzetim programlarıyla

Karşılaşabilirsiniz ve etkilenebilirsiniz. Fakat birçok sağlık kuruluşlarında bu işlemi kişiyi

İkna etme sebebi olarak yapılmaktadır. Unutmayın ki bu işlem bir bilgisayardan kişilere gösteriliyor

Ve baktığımız zaman günümüzde farklı telefon programlarında insan tanınmaz hale gelebildiğinden

Kişilerde bu yanılgıya düşebiliyor. Unutmayın ki bu bir burun estetiği ameliyatıdır, âmâ kişi illa

Ki bir görüntü istiyorsa operasyon yapacak doktorundan daha önceki hastalarının

Görüntülemesini istemesi yeterlidir. Dolasıyla yaşanmışlık en güzel tecrübedir.

BURUN ESTETİĞİNDE HANGİ YÖNTEMLER UYGULANIR?

Burun estetiği operasyonlarında sadece iki yöntem vardır. Açık ve kapalı. Fakat kişiye hangi işlem uygulanması gerektiği konusunda hekiminiz bunun avantajları ve de avantaları konusunda bilgi vermesi daha faydalı olacaktır.

*AÇIK BURUN AMELİYATI

Bu tip operasyonlarda hekiminiz burun anatomisinde çok iyi derecede hakimiyeti ele almalıdır. Bundan dolayı ameliyatlarda (estetik ve fonksiyonel iyileştirmeler) açık burun operasyonu tekniği aynı zamanda kapalıya göre daha iyi sonuçlar veriri konuya da değinmek gerekirse burun ucu düzeltme ve şekil düzeltmelerin de işlem daha basite indiğinden doktorunuzun ameliyatı daha detaylı yönetmesinde bir avantaj sağlar. Kemik eğriliği genelde burun üst kısımda (valf)dediğimiz bölgede Kıkırdak arkasının yamuk olması ilk göze çarpandır. Bu operasyonda giriftlerin desteğiyle daha iyi güçlenmektedir.

Daha açık yazmak gerekirse burun estetiği operasyonu bir kez yapılmalıdır. İşte bundan dolayı kişilerin kafasında Birçok soru oluşuyor. Operasyon sonrasında son şekliniz rahat uyku uyumanız ve daha rahat ayrıca, hiç zorlanmadan

Soluk alıp verme için bu ameliyat önerilir.

 KAPALI BURUN ESTETİĞİ OPERASYONU

Bu ameliyat hakkında ilk akla gelen hiç bir kesi işlemin olmamasıdır. Operasyonda iki burun ortasında ki duvar(kolumla)açık ameliyatta bu bölüm kesilir ve burun iyice açılır ve ameliyatın bitiş aşamasında bu bölüme iç dikiş atılır.

Kapalıda ise Bu işlem olmuyor ve ameliyat daha hızlı geçiyor. Doktorunuz törpü ve kesiler kullanarak Burun yüzeyi ve ucu ve düzeltme işlemini yapar. Bunu tekrar etmek gerekirse açık ameliyat burun ucu kaldırma, Burun üstü güçlendirme, burun eğrili gibi bütün operasyonlarda işlemler hem kişi daha rahat hekimde daha güzel sonuçlara gider.

Burun Estetiği AMELİYAT NE KADAR SÜRÜYOR?

Aslında bu tip sorular hemen hemen her ameliyatta sorulur. Fakat bizim düşüncemiz bu operasyonda Burunların hepsi aynı şekil olmadığından ve kişiler aynı olmadığından dolayı her kişide operasyon Şu saatte biter demek yanlış olabiliyor. Fakat bu sorunun cevabı; doktorunuz evet gayet doğal ve Estetik görünüyor dediği anda operasyon bitmiş demektir. Kapalı yâda açık ameliyatta süreler birbirinden farklıdır. Ayrıca bazı sağlık kuruluşlarında daha önceden bu operasyonu geçirmiş fakat istediği sonucu almamış ve tekrar Bu operasyonu (yenilenme-düzeltme) düşünen kişilerde operasyon süresini uzatmaktadır. Nedeni operasyon sırasında fazla işlem görmesidir.

  BURUN ESTETİĞİ ÖNEMLİ BİLGİLER

*Operasyon sonrasında silikon tampon uygulanır ve Dr. Kontrolünde hasta odasına getirilir.

*Operasyon sonrası 24 saat hastalar Dr. Gözetimi altında hastanede kalmaktadır.

*Şişlikler ve morluklar kişiden kişiye değişse de böyle durumlarda gözaltına ve burun etrafında buz tedavisi uygulanır. Gerekirse kremler sayesinde hasta taburcu olabilir.

*Operasyon bitiminden 2 veya 3 gün sonra takılan tamponlar, Dr. Tarafından çıkartılır ve artık hasta evinde dinlenmesi için uğurlanır.

*Operasyon sonrasından 1 hafta sonra burun deliklerinin ortasındaki duvar dediğimiz kolumella üzerindeki dikişler sökülür. Ve burun üstüne ince bantlar yapıştırılarak 5.gününde artık çıkarılır.

*Ve artık operasyon biteli 12.gün olduğunda artık burun üzerinde hiç bir şey olmaz ve burun içi damarları ve kabuklanmalar temizlenir.

*4.ayın sonunda hastanın hem kontrolü ve fotoğrafları kendisinin onayı doğrultusunda dosyamıza konulur.

BURUN ESTETİĞİ SONRASINDA TAMPON ÇIKARILMASIburun-estetigi-tampon

Eğer burun estetiği ameliyatı düşünüyorsanız, tampon konusunda çevrenizden sizlere birçok korku verilmiştir. Fakat geçtiğimiz yıllarda uygulanan teknikler, hastanın burundan nefes almasına engel olarak uyku aşamasında ciddi problemler olabiliyordu. Daha önceki tamponlarda operasyon sonrasında tampon çıkartılması aşamasında kişinin acı ve ciddi derecede ağrı hissetmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fakat silikon kısa koşucu operasyon sonrasında kişinin burundan nefes alıp verme Olayına devam edebilmesini gerçekleştirir. Silikon yapısı yüzünden kişi burnuna

Yapışmadığı için tamponunda çıkarılması çok basit ve kolay hale gelir. Bu durumumda sizler daha rahat nefes, sağlıklı uykuda da kendinizi bulursunuz.

 Riski VAR MI?

Operasyonu yapan hekim ve sağlık kuruluşlarında, estetik ve cerrahi ameliyat öncesi komplikasyonlar

Hakkında tam bilgilerin verilmesi zorunludur. Profesyonel bir cerrahın kontrolünde riskler neredeyse

% 2 e iner. Farklı sağlık kuruluşlarında risklerden bahsedilmeyebilir ancak ameliyatın hiç risk taşımadığı anlamına gelmediğini unutmayınız. Bu ifadenin doğrultusunda septoplasti, deviasyon ve rinoplasti operasyonlarında meydana gelen ve oluşabilecek %2 oranda riskleri tek tek yazmak gerekirse…

*Burun ortasındaki duvar bölümünde ufak delik oluşumu(perforeysen).

*Burun iç kısmın yapışması(sineşi).

*Burun çatısı dediğimiz valf bölümünde burnun yapısını bozacak ve nefes alıp vermeyi zor hale getirebilecek daralma meydana gelmesi.

* Hemotom (septomda kanlanma meydana gelmesi).

* Kanama

BURUN ESTETİĞİ AMELİYAT öncesi SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

*Operasyona gelmeden hastalarımızdan dinlenmiş ve uykularını iyi almış bir şekilde gelmelerini istiyoruz.

*Operasyondan 15 gün önce kanı sulandırıcı bütün ilaçlarını bırakmalarını ve ameliyat öncesi varsa kullandığı ilaçları doktoruna bildirmesi.

*15 gün öncesinde asitli, kafeinli ve gazlı içeceklere ara verilmesi kullanılmaması.

*Sigara kullanımı en aza indirilmesi

*Alkol 20 gün önceden bırakılması.

*cinsel ilişki 1 hafta öncesinde yaşanmaması.

İşte bu verileri uygulandığınızda ameliyat riskleri daha aza iner. Uygulama yapılmadığında ameliyat tarihi ertelenmektedir.

Burun Estetiği AMELİYAT SONRASI UYULMASI GEREKEN HALLER

*İlk 7 gün hastaların evlerinde dinlenmesi ve bu süre içerisinde çarpma ve darbelerden kendinizi korumanız gerek

*Yatakta sırt üstü yatınız. Sağa sola dönmemeniz için yanlarınıza birer yastık koymanız daha iyi olur.

*Banyo yapmak istediğinizde omuz altından itibaren su dökünmeniz gerek. Ayrıca eğilme hareketinden kaçınmalısınız. Saçlarınızı yıkamak istediğinizde kafanızı geride tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

*Dişlerinizi fırçalarken ağzınızı çok fazla açmadan fırçalayabilirsiniz.

*7.gün de burunda bant olmasına rağmen işinize başlayabilirsiniz. Ancak yük ve ağır sporlardan 3 hafta kadar uzak durmanız sizler için daha iyi olur.

*İyileşme sürecini yavaşlattığı için sigaradan 1 hafta tamamen uzak durmalısınız.

*45 gün boyunca aşırı güneşten ve gözlük kullanımından uzak durmanız önerilmektedir.

 

× Whatsapp Destek